Maooridest

13. - 14. sajandil saabusid Uus- Meremaale hõimud Polüneesiast ning arendasid välja omanäolise maoori kultuuri. 

Tänapäeval on maoore rahvastikust 20%, Uus- Meremaa rahvaarv u 5 miljonit.

Tänavapildis on nad selgesti eristatavad, tumedate juuste ning ilusa pruuni nahavärviga ja enamasti tätoveeritud. Üks seltskond neist on hästi suured, laiusesse just, tavalisest inimesest nii paar-kolm numbrit suuremad ja vohavad, nii naised kui mehed, pigem noored kui vanad.

Üks pubi turvatöötaja oli nii võimas mees, et ka kõige valjuhäälseim klient muutuks probleemi ilmnemisel hetkega madalamaks kui muru.

Teine seltskond jälle saledad kaunite näojoontega sportlikud tegelased.

Põnev maailm on nende tätoveeringud, mõni on nii tätoveeritud, et puhast kohta kehal raske leida, Tähendustest on võõral raske aru saada. Üks sagedasemaid, mida naiste juures kohtab, on lõuamaaling.

Mehed on tavaliselt rohkem tätoveeritud.

Nii mehed kui naised kannavad tihti pealae peal krunni, just täiesti üleval pea peal. Nende rahvuslikud kübarad on pealt lahtised, ei teagi, kas sellepärast, et krunn sealt välja mahuks.

Üks ajalooline pilt:

Tervitus lähedaste sõprade vahel (me ei ole veel maooridega nii lähedasteks saanud).

Mitai maoorikülas korraldatakse etendusi maoorikultuuriga tutvumiseks. Käisime. Etendus kestis ligi 3 tundi, rahvast suunati ühest ruumist teise ja vahepeal õue mäeorus voolava jõe ja allika juurde. Anti vägevasti maa-aluses ahjus küpsetatud maooritoitu süüa ning pimedas sai mäeorus helkivaid putukaid imetleda.

Kommentaarid