Väga levinud saartel on ka linaliilia ehk Uus-Meremaa lina, väga tähtis tarbetaim maooridele.
Tekst jälle varnast võtta:
Sitke linaliilia (Phormium tenax) on igihaljas tihedates klumpides kasvav püsik, looduses levinud madalatel märjematel aladel. Sitked mõõgakujulised lehed võivad sirguda 3 m pikkuseks. Kuni 5-meetrisel tugeval õisikuvarrel arenevad punakaskollased torujad nektaririkkad õied, mida tolmeldavad nektaritoidulised linnud ja putukad. Mustad läikivad lamedad seemned paiknevad kuni 10 cm pikkuses kupras ning levivad tuule abil.
Sitke linaliilia on armastatud dekoratiivtaim nii Uus-Meremaal kui mujal maailmas. Taludes lühiajalist temperatuurilangust kuni –10 °C, saab teda pehmemate talvedega piirkondades (nt Inglismaal) kasvatada õues. Konteinertaimena on ta väga levinud mitmel pool linnahaljastuses, kus koos erinevate suvelilledega moodustab imeilusaid lilleklumpe.
Linaliiliast on aretatud palju lehe erineva suuruse ja värvusega sorte, mis varieeruvad rohelistes-punastes-kollastes toonides.
Nimi Phormium tuleneb kreeka keelest (phormos – korv). Uus-Meremaa põlisasukatele maooridele on linaliilia tähtis tarbetaim. Tema tugevat lehekiudu on kasutatud mitmesuguste punutiste ja riiete, isegi paberi valmistamiseks, seda on imporditud Euroopasse vastupidavate köite tegemiseks. Kuivanud õisikuvartest on meisterdatud parvi. Kleepuvat mahla määritakse haavadele ja paisetele, õienektariga magustatakse toitusid.
Lehtede kogumisel on oma kindel järjekord, alati võetakse esmajärjekorras ära äärmised, s.o vanimad. Maoorid usuvad, et lehtede kihid kujutavad perekonda ning noored lehed on lapsed, keda kaitsevad järgmised kihid ehk vanemad ja edasi vanavanemad.
Kommentaarid
Postita kommentaar